Mieszkanie na swoim

Dlaczego każdy z nas chciałby mieszkać na swoim mieszkaniu? Oczywiste jest, że chcielibyśmy urządzić mieszkanie według swojego gustu, nie martwić się o to, jak długo będziemy mogli korzystać z danego mieszkania. Dzięki własnościowemu mieszkaniu mamy chociaż trochę zaspokojoną potrzebę bezpieczeństwa.

Zalety i wady wynajmowanego mieszkania

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic pozytywnego w tym, ze nie mamy własnościowego mieszkania, tylko musimy wynajmować czyjeś mieszkanie. Nic jednak bardziej mylnego. Wynajmując mieszkanie Kimorent, możemy wybrać sobie dzielnicę, w której chcemy mieszkać. Jest to o tyle dobra opcja, że jeśli stwierdzimy, że znudziło nam się mieszkanie w tej części miasta, Polski lub nawet świata, to rozwiązujemy umowę najmu i bez żadnych zobowiązań przeprowadzamy się w inny, wymarzony rejon. Jest to szczególnie istotne dla młodych osób, które nie mają jeszcze sprecyzowanych planów życiowych i nie wiedzą, gdzie chcieliby na stałe zamieszkać. Poza tym w zależności od tego, jak mamy sporządzoną umowę, może się okazać, że przy jakichkolwiek usterkach i awariach, to właściciel mieszkania odpowiada za ich naprawę i pokrycie kosztów z tym związanych. W przypadku posiadania własnościowego mieszkania, trzeba samodzielnie pokryć wszystkie tego rodzaju koszty. Wadą mieszkania w wynajmowanym lokum jest fakt, że rzadko kiedy właściciel pozwala na przemeblowanie, dekorowanie według siebie mieszkania, a kobiety często lubią urządzić mieszkanie po swojemu. Poza tym nie zawsze może odpowiadać nam styl umeblowania, na które nie mamy wpływu, ponieważ właściciel nie ma możliwości zmienić umeblowania za każdym razem, gdy wynajmuje komuś nowemu swoje mieszkanie.

Zalety i wady własnego mieszkania

Trudno mówić o wadach posiadania czegoś swojego, ponieważ jest to potrzeba każdego z nas. Własnościowe mieszkanie od Omega Buildings jest pewną formą zabezpieczenia. Co prawda, jeśli mamy własnościowe mieszkanie wzięte na kredyt, to może istnieć stres związany z rosnącymi ratami kredytu. Jednak gdyby przyszło wynajmować mieszkanie, to pewnie opłaty związane z kosztami wynajmu również wzrosłyby w napiętej sytuacji gospodarczej. Zaletą posiadania własnego mieszkania jest przede wszystkim swoboda i dowolność w urządzeniu, umeblowaniu i udekorowaniu pomieszczeń. Możemy sami zadecydować czy na przykład chcielibyśmy w łazience mieć kabinę prysznicową, czy wannę, czy chcemy betonowe ścianki działowe, czy wolelibyśmy oddzielić poszczególne przestrzenie szklanymi ściankami działowymi. W zależności od możliwości finansowych możemy powoli urządzać każdy pokój i przestrzeń i stworzyć mieszkanie, o którym zawsze marzyliśmy. Własnościowe mieszkanie daje nam też stabilność, nie musimy się obawiać, że kto będziemy musieli przeżywać kolejną, stresującą przeprowadzkę.

Jednym z typowych dylematów związanych z zakupem mieszkania jest kwestia jego finansowania. Niewiele młodych ludzi w Polsce stać na zakup swojej własnej nawet najtańszej nieruchomości. Dlatego większość tego typu inwestycji jest realizowanych z wykorzystaniem kredytu hipotecznego. I to jest niejednokrotnie kluczowy dylemat – czy wynajmować mieszkanie, czy zdecydować się na zaciągnięcie długoterminowego kredytu hipotecznego? Oczywiście każde z rozwiązań ma swoich zwolenników. W obecnych czasach zwraca się uwagę na niepewność wysokości rat kredytu – wskaźnik stóp procentowych oraz Wibor nieustannie rośnie, co bezpośredni przekłada się na wysokość co miesięcznych rat. Z drugiej jednak strony warto brać pod uwagę fakt, że koszty związane z wynajmem mieszkania również drastycznie wzrosły. Tak na prawdę nie ma obecnie różnicy finansowej między wynajmem mieszkania, a spłacaniem rat kredytu. Wiele osób zauważa nawet, że nadal spłacanie swojego własnego kredytu hipotecznego jest finansowo korzystniejsze. Oczywiście zakup nowego mieszkania od dewelopera oraz zadbanie o jego odpowiednie wyposażenie wiąże się z początkowym sporym wysiłkiem, jednak wiele osób uważa, że warto się na takie wyzwanie zdobyć, ponieważ spłacając raty kredytu, z każdym miesiącem spłacamy również jakąś niewielką część kapitału. Przy rozważaniu dylematu zakupu lub wynajmu nieruchomości warto również brać pod uwagę kwestię inflacji oraz rosnących cen nieruchomości. Zakupione mieszkanie – szczególnie, gdy jest ono zlokalizowane w dużym mieście – z czasem zyskuje na wartości, przy czym kapitał, który jesteśmy zobowiązani spłacić w ramach kredytu hipotecznego nie wzrasta. Oznacza to, że spłacając raty kredytu sprzedając po kilku latach mieszkanie można sporo zarobić na samym wzroście jego wartości. A jak wiemy, w ostatnich kilku latach w niektórych miastach Polski nieruchomości wzrosły nawet o 20%.

Na zakupie nowego mieszkania sporo mogą zaoszczędzić osoby, które potrafią samodzielnie wykonać część prac wykończeniowych. Szczególnie w dużych miastach usługi budowlane są w ostatnich latach bardzo kosztowne. Samodzielne wykończenie mieszkania również jest inwestycją w jego wartość – szczególnie, gdy potrafimy wyposażyć go z gustem.

Oczywiste jest, że jeśli mamy możliwość, to lepiej mieszkać na swoim mieszkaniu, w którym możemy mieszkać tak długo, jak będzie ono naszą własnością. Zawsze jest też możliwość wynajmu naszego własnościowego mieszkania i zarobieniu na tym trochę pieniędzy.