Tapeta czy fototapeta

Jesteś przed remontem mieszkania, to zastanawiasz się jak urządzić każde pomieszczenie. Jednym z elementów remontu, który znacząco wpływa na aranżację mieszkania jest wygląd ścian.

Rodzaje wystroju ścian

Najbardziej popularne jest po prostu malowanie ścian. Tego typu czynność umożliwia zastosowanie praktycznie każdego dostępnego koloru. Dobrej jakości farba i odpowiednio dobrany kolor sprawi, że każde pomieszczenie będzie wyglądać czysto i świeżo. Niektórym jednak nie wystarczają tradycyjnie pomalowane ściany. Żeby urozmaicić dekoracje decydują się na zastosowanie tapety lub fototapety. Dekoratorzy wnętrz proponują różne formy tapetowania ścian. W niektórych mieszkaniach lepiej wygląda wytapetowany cały pokój lub pomieszczenie, w innych kawałek ściany lub jedna ściana. Do fragmentarycznego tapetowania używa się tapet lub fototapet. Czym się różni jedno od drugiego?

Tapeta a fototapeta

Fototapeta jak sama nazwa wskazuje, to nic innego jak duża fotografia przyklejona na ścianę. Tego typu dekoracja może przedstawiać przepiękny pejzaż, urokliwy widok, architekturę, panoramę miasta lub jeszcze inny obraz. Wyjątkowość fototapety polega na tym, że istnieje możliwość wykonania jej z wykonanego przez siebie zdjęcia. Dzięki temu na ścianie można mieć niepowtarzalny, oryginalny widok i jednocześnie cudowną dekorację. Fototapeta, żeby prezentowała się efektownie, musi być dopasowana wymiarowo do ściany. Obraz czy widok znajdujący się na fototapecie musi być idealnie wpasowany wymiarowo. Z kolei tapeta jest dekoracją z powtarzającym się motywem. Może być jednokolorowa, może mieć delikatny wzór albo deseń, może zawierać motywy zwierzęce, roślinne, kwiatowe albo imitować różnego rodzaju materiały (na przykład deski, beton, boazeria, płytki). Producenci tapet prześcigają się w coraz to nowszych kolekcjach, wzorach i motywach tapet. Sklep innetapety.pl prezentuje różne wzory tapet. Bardzo popularne są między innymi tapety ze wzorem geometrycznym, w pasy, kropki, czarno-białe, marokańska koniczyna, z motywem kamienia, cegły, skóry lub deski, tapety ornamentowe, tapety roślinno – kwiatowe, z motywami dziecięcymi (na przykład postaci z bajek, piłki, gwiazdki, zwierzątka, autka, boisko).

Co lepsze – tapeta czy fototapeta?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zarówno tapeta, jak i fototapeta ma swoje wady i zalety. Fototapeta umożliwia cieszenie się pięknym widokiem, świetnie zastępuje obrazy na ścianach. Wadą fototapety jest przede wszystkim to, że nie nadaje się ona na każdą ścianę. Przykładem jest pokój na poddaszu, w którym trudno dokładnie byłoby wymierzyć fototapetę. Poza tym, fototapeta jeśli nawet na kawałku ulegnie zniszczeniu, to nie da się wymienić tylko jej kawałka. Z kolei tapety są prostsze w montażu, często stosowane są w miejscach, w których zależy nam na pochowaniu wszystkich niedoskonałości i mankamentów związanych na przykład z krzywymi ścianami. W zależności od potrzeb można wybrać lepszy, bardziej wytrzymały gatunek tapety albo zwyklejszą, tańszą papierową tapetę. Przewagą tapety nad fototapetą jest to, że w razie zniszczenia kawałka tapety, można wymienić tylko ten kawałek lub pasek i cieszyć się dalej estetycznym wyglądem ściany. Zarówno tapeta, jak i fototapeta to świetna ozdoba ścienna. Dla każdego mieszkania praktyczniejsze może okazać się inne rozwiązanie, nie można więc odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze, tapeta czy fototapeta.

Jedną ze spraw, którą musimy przemyśleć przed planowaniem wydatków jest wygląd ścian, czy decydujemy się na pomalowanie ścian, zastosowanie tapety lub fototapety. Każdy z tych wyborów, jeśli będzie gustownie dopasowany do całościowego wystroju, to sprawi, że mieszkanie będzie przytulnym miejscem.