Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania

Dom jest miejscem, w którym spędzasz większość czasu, oczywiste więc jest, że potrzebujesz systemu grzewczego, który jest wydajny, wygodny i komfortowy. Jeśli jesteś przed podjęciem decyzji na jaki system ogrzewania się zdecydować, to dobrze jest przeanalizować szczegóły dotyczące zalet i wad każdego z wyborów oraz wysokość kosztów utrzymania, a także kosztów jego użytkowania.

Co to jest kocioł centralnego ogrzewania?

System centralnego ogrzewania ogrzewa cały dom używając kotła jako centralnego elementu. Kotły stanowią szkielet systemów centralnego ogrzewania. System obejmuje rurociągi, które transportują wodę ze źródła, takiego jak zbiorniki na wodę, do grzejników i podłóg w domu. Następnie woda przekazuje ciepło do pomieszczeń poprzez rury i grzejniki. Zawartość pomieszczeń (podniesiona lub obniżona, w zależności od tego, czy stosujemy ogrzewanie z konwekcją wymuszoną czy naturalną) odbija ciepło z powrotem w kierunku kotła. Systemy centralnego ogrzewania działają najlepiej, gdy w całym domu panuje taka sama temperatura. Wyróżnia się między innymi takie rodzaje ogrzewania jak: konwencjonalne systemy ogrzewania gazowego, elektryczne systemy ogrzewania podłogowego, gazowe systemy grzewcze z kondensacją, systemy ogrzewania słonecznego, powietrzna pompa ciepła, ogrzewanie na węgiel lub pellet. Im lepsza jakość opału, tym większa wydajność pieca. Z tego względu lepiej zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców, takich jak lipnowski opał, którzy zaopatrują klientów w najlepszej jakości węgiel i pellet.

Konwencjonalne systemy ogrzewania gazowego

Jest to najbardziej rozpowszechniony typ systemu centralnego ogrzewania i jest on zdecydowanie najbardziej opłacalny. Dom pozostanie ciepły przy niewielkim lub żadnym wysiłku z Twojej strony. W przypadku konwencjonalnych systemów ogrzewania gazowego nie trzeba myśleć o ustawianiu termostatu lub włączaniu i wyłączaniu pomp paliwowych. Systemy gazowe wykorzystują kocioł gazowy lub gazowy system grzewczy połączony z gazowym systemem ciepłej wody. Ciepła woda może być wykorzystywana do celów domowych – takich jak parzenie herbaty lub kawy oraz sprzątanie – lub może być wykorzystywana do prac ogrodowych lub innych czynności wykonywanych na zewnątrz. Gaz ziemny jest najczystszym paliwem kopalnym i jest uważany za „zielone” źródło ogrzewania. Większość kosztów ogrzewania będzie związana z kosztem gazu ziemnego, przy niewielkiej lub zerowej potrzebie konserwacji.

Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego

Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego wykorzystują system elektrycznych elementów grzewczych do ogrzania zbiornika wody, który następnie wytwarza gorącą wodę. Ten typ ogrzewania jest przyjazny dla środowiska i wydajny. Najlepiej nadaje się do małych pomieszczeń i mieszkań. Elektryczne systemy grzewcze wymagają niewielkiej konserwacji i mogą być łatwo zainstalowane. Główną zaletą elektrycznych systemów grzewczych jest to, że można je łatwo przekształcić w gaz, jeśli oczywiście przepisy na to pozwalają. Można je również zamienić na energię słoneczną, jeśli pragniemy zmniejszyć koszty energii elektrycznej.

Kondensacyjne systemy ogrzewania gazowego

Ten typ centralnego ogrzewania łączy kocioł gazowy i system kondensacyjny do produkcji gorącej wody. Kondensat z kondensatora systemu zwraca wodę do kotła, podczas gdy woda z kotła trafia do grzejników. Ten typ systemu najlepiej nadaje się do dużych przestrzeni, jak również do domów wielopiętrowych. Wymaga on również mniejszej konserwacji niż inne rodzaje systemów centralnego ogrzewania. Systemy gazowe kondensacyjne mają kilka zalet w stosunku do konwencjonalnych gazowych systemów grzewczych. Mają niższe koszty paliwa i emitują niższy poziom dwutlenku węgla.

Słoneczne systemy grzewcze

Ten typ systemu grzewczego wykorzystuje panele słoneczne do przekształcania promieni słonecznych w energię elektryczną. Energia elektryczna jest następnie wykorzystywana do zasilania podsystemu, który podgrzewa wodę. Podsystemem tym może być albo grzałka zanurzeniowa, albo pompa ciepła. Ciepło z wody jest następnie przekazywane do grzejników z niewielką lub żadną stratą. Systemy ogrzewania słonecznego są idealne dla domów znajdujących się na oddaleniu. Są one również popularną opcją dla budynków komercyjnych.

Powietrzna Pompa Ciepła Wodna

Powietrzne pompy ciepła są innowacją w technologiach energii odnawialnej. Są one podobne do systemów pomp ciepła w tym, że pobierają ciepło z powietrza i wysyłają je do grzejników. Jednak pompa ciepła jest zasilana przez specjalny rodzaj odnawialnego źródła energii. Powietrzne pompy ciepła pozyskują ciepło z powietrza przy użyciu energii odnawialnej, takiej jak wiatr, słońce lub energia wodna. Systemy te są połączeniem ogrzewania i chłodzenia. Są one doskonałe w utrzymaniu domu w chłodne dni, ale również zapewniają dodatkową klimatyzację w ciepłych miesiącach. Bardzo duże doświadczenie w montażu i modernizacji pomp ciepła ma firma inserw. Bezpieczne jest skorzystanie z usług takiej właśnie firmy, która oprócz usługi montażu, oferuje gwarancję i serwis.

Gdy już wiadomo, jaki system ogrzewania będzie najbardziej optymalnym wyborem dla Twojego domu, możesz zacząć przyglądać się szczegółom każdego z kotłów, przeanalizować hipotetyczne koszty operacyjne i inne czynniki, które ostatecznie potwierdzą opłacalność wyboru danego kotła.